T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Edirne Müftülüğü

19.07.2019

Türkiye Diyanet Vakfı Edirne’mizin Kıymetli Basın Mensupları ile STK'larla Vekalet Yoluyla Kurban Organizasyonu İçin Bir Araya Geldi.

 

“20 milyon insana ulaşmak istiyoruz”

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vekaleten kurban kesimine yönelik de bilgiler veren Müftü Üzüm, kurbanların 143 ülkede ihtiyaç sahiplerine ulaştığını söyledi. Üzüm, 20 yılı aşan bir zaman diliminde faaliyetlerin devam ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Türkiye Diyanet Vakfı, tamamen gönüllü bir hizmet yapıyor. Yurt dışına kurban kesmeye giden arkadaşlarımızda tamamen gönüllülük esasıyla her hangi ücret almadan gidiyor. Bizim milletimiz öncelikle kendim demiyor. Öncelikle mağdur ve mazlum diyerek dünyanın her noktasına yardım ulaştırıyor.

Geçtiğimiz yıl 18 milyon kişiye 430 bin hisse kurban dağıtarak mazlum coğrafyalarda milletimizin sesi olmuştur. Bu yıl vakfımızın 500 bin hisse kurban hedefiyle yola çıktı. Dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan 20 milyon insana ulaşmayı amaçlıyoruz. Giden kurbanlar oradaki insanlara 'Türkiye ayakta, Türkiye bizim yanımızda' psikolojisini yansıtıyor. Oradaki insanlara öyle bir güç veriyor ki gönderilen bir kurban Türkiye demek oluyor. Gönderilen kurbanlar insanları hayata bağlıyor, sıkıntıdan kurtarıyor ve ümitsizliklerini yok ediyor. Gönderilen kurbanlar bayrağımızın temsili, bizim önderliğimizin temsili bakımında çok önemli”

Üzüm, vekaletle kurban kesim bedelinin yurt içi 890, yurt dışı 725 lira olarak belirlendiğini ifade ederek, bağışta bulunmak isteyen vatandaşların camilere, müftülüklere ve kurulan stantlara bağışta bulunabileceğini de belirtti. 

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürüttükleri ‘Değerler Eğitimi’ projesine yönelik olarak öğrencileri geleceğe hazırladıklarını dile getirerek, “Çocuklarımız, Osmanlı döneminde ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sevgi ve manevi değerlerimizle 5 yaşında tam zamanında bu eğitimi alıyorlar” dedi.

Edirne İl Müftülüğü,  kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Tarihi Taş Odalar Otel’de düzenlenen toplantıda İl Müftüsü Emrullah Üzüm, buluşmanın amacına değinerek, “Bu bir gönül buluşmasıdır. 7 yıla yakın bir zamandır gönül dostluğu kurduk. Kendimi doğrusu çok bahtiyar hissediyorum. Ailece de niyetimiz bu gönül şehrinde Selimiye’ye cemaat olmaktır. Fatih şehri Edirne’mizde yaşamak büyük bir onurdur. Şu ana kadar 7 yıldır yaptığımız bütün hizmetlerde büyük bir mutluluk yaşadık. Bazen sel oldu ama Allah korudu. Çok büyük felaketler olmadı. İnşallah Edirne’miz gelecekte dünyanın örnek alacağı bir şehir olacak” ifadelerini kullandı.

2 bin 200 İmam Hatipli hafızlık yolunda

Diyanet Vakfı Başkanlığı ile birlikte kentte hafızlık projesini yürüttüklerini ve bu kapsamda kentte 2 bin 200 civarında imam hatip öğrencilerinin gelecek için hazırlandıklarını vurgulayan Üzüm, “Edirne’nin fetih misyonunu kentimiz hala yaşıyor. Bugün bir Diyanet Vakfı’nın Edirne’de şuanda yürüttüğü bir faaliyetinden bahsedeceğim. 7 yıl önce başladığımız Edirne’de hafızlığı konuşacağız. Fatih biliyorsunuz ki Edirne’de hafızlığını yaptı ve Edirne’de yetişti. Diyanet Vakfı Edirne’de hafızlığı tam olarak destekledi. Umre organizasyonları yaptık, çekilişler yaptık. Şimdi bazılarını bıraktık. Artık 200’den fazla hafızlık öğrencimiz var. Fatih’i örnek almış, idealist çok onurlu öğrencilerimiz var. Çoğu takdirname alıyor, akademik başarıları çok yüksek. Yine imam hatip öğencilerimiz bütün Edirne’de 2 bin 200 civarında. Bunların da yüzde 10’u hafızlık öğrencisi. Edirne bu konuda tam bir marka oldu. Tüm bunları Diyanet Vakfı ile yürütüyoruz. Çok mutluyuz çünkü öğrencilerimiz çok başarılı” diye konuştu.

“Tam zamanında öğreniyorlar”

Öte yandan kentte ilk günden beri tartışılan Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imzalanan protokolle hayata geçirilen ‘değerler eğitimi’ projesinden bahseden Üzüm, şöyle devam etti: “Bir diğeri anaokulu programlarımız. Birçok mahallemizde var şimdi Milli Eğitim’de de açıyoruz. Dini değerler eğitimi adı altında bir programımız. Bunlar da devam ediyor. İlkokul öğretmenleri bu öğrencilerimizden çok memnun. Bu proje Fatihler yürütmeye dönük bir proje ve çok iyi gidiyor. Aileler çok mutlu, öğretmenlerimiz okullarında çok mutlu. Osmanlı döneminde ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sevgi ve manevi değerlerimizle 5 yaşında tam zamanında bu eğitimi alıyorlar. Biz de bu konuyla birebir hassasiyetle ilgileniyoruz. Edirne markası olarak projemiz yürüyor”