10.08.2017

KUTSAL TOPRAKLARA YOLCULUK BAŞLADI

 

​            Edirne’den Kutsal topraklara yolculuk başladı…

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2017 yılı hac organizasyonu kapsamında kutsal topraklara gidecek olan ilk hacı kafilesi 03 Ağustos’ta 11:00’de Atatürk Havalimanı’ndan Medine’ye uğurlandı.

İlimizden de bu gün (10/08/2017) Selimiye Camii gelen 144 kişilik hacı ve 4 görevli İl Müftülüsü Emrullah ÜZÜM, Müftü Yardımcısı Mehmet ATALAY, İl Hac Büro çalışanları, Selimiye Camii görevlileri, hacı adayı yakınları ve vatandaşlarımız tarafından sabah namazından sonra uğurladı.​ Hacı adaylarını uğurlama programı Selimiye Camii Müezzin-Kayyımı Yusuf SERENLİ’nin Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı. İl Müftüsü Emrullah ÜZÜM’ün, törende yaptığı konuşmada, hacı adaylarının ibadetlerinin kabul olmasını dileyerek, "Dualarımız sizinle, bizden dualarınızı esirgemeyin. Yolunuz açık olsun." Dedikten sonra, konuşmada, “Edirne’de 4880 hacı adayımızdan bu sene  227  hacıyı uğurlayabiliyoruz. Bu yıl ki en geç hacı adayının Edirne’den 24 günlük Toprak TOPALOĞLU’nun olduğu, Cenab-ı Allah sizlere nasip ettiği gibi gidemeyen bütün hacılarımıza da gitmeyi nasip eylesin İnşallah. Yolculukların en güzeline çıktığınız bu mekanda bugün sizleri uğurladığımız gibi sağlam bir şekilde mebrur bir hac yaparak ülkemize, vatanımıza, ailelerinize, evlatlarınıza dönebilmeyi Cenab-ı Allah nasip ve müesser eylesin” şeklinde konuştu.

İl Müftü Yardımcısı Mehmet ATALAY’ın yapmış olduğu dua ile hacılarımız kutsal topraklara tekbirler ile uğurlandı.

Hacılarımız bu gün (10/08/2017) İstanbul Atatürk Havaalanından 13.10’da kalkacak olan uçakla Medine’ye gideceklerdir. 10 Eylül 2017 günü gece Cidde’den tekrar yurda döneceklerdir.

Ülkemiz genelinde bu yıl 80 bin hacı adayı kutsal topraklara gidecek…

Bu yıl ülkemizden kutsal topraklara 80 bin hacı adayı gidecek. Son hac kafilesi ise 26 Ağustos’ta yurttan uğurlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da fetva, irşat ve eğitim, sağlık, denetim, gözetim ve rehberlik, kiralama, iskan ve koordinasyon, karşılama, nakil ve ayniyat ekiplerinden oluşan 4 bin görevliyle hacı adaylarına hizmet verecek. 4403 gazi ve şehit yakını hacca gidecek…

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da, şehit yakınlarına, gazi ve gazi ailelerine kontenjan ayrıldı. Bu sene 4403 gazi ve şehit yakını Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunda hacca gidecek.

En yaşlı hacı adayı 98 yaşında, en genç hacı adayı ise 17 günlük…

Bu yıl hacca gidecek olan en büyük hacı adayı, Gaziantep’ten 1 Temmuz 1919 doğumlu 98 yaşındaki Döne Naimoğlu olurken en küçük hacı adayı ise Edirne’den 17 Temmuz 2017 doğumlu 24 günlük Toprak TOPALOĞLU oldu. Bu yıl hacca gidecek olan kadın hacı adaylarının oranının yüzde 51, erkeklerin ise yüzde 49 oldu.

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adaylarından ilk kafile 6 Eylül’de hacı olarak yurda dönecek. 28 Eylül’de dönecek olan son kafileyle tüm hacılar yurda dönmüş olacak.

EDİRNE İL MÜFTÜLÜĞÜ