T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Edirne Müftülüğü

16.03.2017

“Sosyal Hizmetler Alanında Devam Eden Din Hizmetinin Değerlendirilmesi” konulu istişare toplantısı

14 Mart 2017 Çarşamba günü saat 15.00’te; Edirne Müftülüğü A.D.R.B. Sosyal Hizmetler alanında görevlendirilen on altı personelimiz ve Edirne Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri ile “Sosyal Hizmetler Alanında Devam Eden Din Hizmetinin Değerlendirilmesi” konulu istişare toplantısı yapıldı.

Toplantıda; Huzurevi, Çocuk Evleri ve Kadın Konuk evlerinde çalışan personelin teker teker görüşleri alındı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri aylardır devam eden Din Hizmetleri alanındaki çalışmalardan memnun olduklarını dile getirdiler. Sahada daha etkin bir Din Hizmeti sunulabilmesi için katılımcılar tarafından teklif ve öneriler sunuldu.

          Toplantı sonunda şu başlıklar ortaya çıkmıştır:

  • Çocuk evlerinde görevli 40 Ev Annesine yönelik “Adab-ı Muaşeret ve Çeşitli Konularda Din Eğitimi” Seminerleri verilmesi kararlaştırıldı.
  • Bilhassa Çocuk Evlerinde görevlendirilecek bayan personelin, yaşı ilerlemiş kimselerden seçilmesinin iletişim bakımından avantajlı olduğu dile getirildi.
  • Evlerde ve Kurumlarda kalan çocukların okul başarısını artıracak ve onları derslere motive edecek çalışmalara ihtiyaç olduğundan bu yönde yapılacak projeler Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile koordineli çalışmanın gerekli olduğu ortaya konuldu.
  • Çocuklarımızın Kitap Okuma Alışkanlığı kazanmaları için söz konusu kurumlarda Din Hizmeti yürüten personelimize, Diyanet İşleri Başkanlığımıza ait çok yönlü yayınlardan (Örn: Diyanet Çocuk Takvimi ve Diyanet Çocuk Dergisi vb.) yararlanmaları gerektiği hatırlatıldı.
  • Ayrıca ilerleyen dönemlerde her Çocuk evinin, Huzurevinde kalan bir dedesi ve ninesi olması gerektiği ifade edildi. Bu sayede dezavantajlı iki grup arasında oluşacak iletişim ve tecrübe paylaşımının topluma olumlu yansımaları üzerine de konuşuldu.