24.03.2023

İlçe Müftümüz Sn. Nurettin ŞENTÜRK'ten Ramazan Ayı Mesajı

Yüce Kitabımız olan Kuran-ı Kerim'in indirildiği, bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi'nin içinde olduğu, Allah'ın rahmet kapılarını sonuna kadar açıldğı onbir ayın sultanı mübarek Ramazan Ayı 22 Mart Çarşamba günü kılınan teravih namazı ile başladı.

İlk orucun 23 Mart 2023 Perşembe günü tutulduğu Ramazan Ayı 20 Nisan 2023 Perşembe günü sona erecek. Her Ramazan Ayının 27. gecesi olan Kadir Gecesi ise 17 Nisan Pazartesi gecesi dualar ile kutlanacak. Ramazan'da ilk iftar ilçemizde 23 Mart 2023 Perşembe günü saat 19.34'te yapılacak. İlçemiz Müftüsü Nurettin Şentürk 23 Mart 2023 Perşembe günü günü başlayan Ramazan ayı ile ilgili olarak gazetemize açıklamarda bulundu.

İlçemiz Müftüsü Nurettin Şentürk yaptığı açıklamada; “Ramazan ayı Allah’ın rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı çok önemli bir zaman dilimidir. Dolayısıyla bizler Allah inananlar olarak bu ayı en iyi şekilde değerlendirme hususunda gayret etmeliyiz. Her güzel işin bu ayda diğer aylarda yapılan güzel işlerden yetmiş kat daha fazla olduğu bilinci ile hareket etmeliyiz. Bu bağlamda hayır hasenatlarımızı özellikle bu ayda çoğaltmalıyız. Eş, dost ve akrabaları ziyaret edip büyüklerimizin hal hatırlarını sormalıyız. İftarlarımızı muhakkak komşularımızla ve dostlarımızla paylaşmalıyız. Ölmüşlerimize vefa borcumuzu bu ayda özellikle dualarla sadakalarla yerine getirmeliyiz. Fitrelerimizi (Fitre bu sene için 70 tl) gerekli yerlere zamanında ödemeliyiz. Oruçla ilgili olarak evvela niyetlerimize dikkat etmeliyiz. Zira bir kişi niyet etmeden sabahtan akşama kadar aç susuz kalsa o kişi oruç tutmuş sayılmaz. Hatta kişi kalben niyet etmeden sadece dil ile niyet etse yine niyet etmiş sayılmaz. Niyetin yeri de kalp olduğundan kişi dil ile niyet etmelidir.

Oruç ibadetinde niyetin vakti orucun türlerine göre farklılık arz eder. Ramazan orucu, nafile oruçlar ve vakti belirtilmiş adak (mesela ‘şu işim olursa şu senenin şu gününde oruç tutacağım’ gibi) oruçların niyet etme vakti gün batımından başlayıp ertesi günün kuşluk vaktine hatta öğle namazı vaktinin (tabi o gün bir şey yemeyip içmemiş ise) girmesinden az önceki vakte kadar devam eder. Öğle vakti girdikten sonra artık hiçbir oruca niyet edilmez. Başlanmış fakat bir sebeple tamamlanamamış nâfile oruçlar, Ramazanda tutulamayıp kazaya kalan oruçlar ve keffaret ile mutlak adak oruçları gibi zimmette sübut bulmuş oruçlara ise en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olması ve belirlenmesi gerekir.

Oruca niyet ederken Ramazanın her günü için ayrı ayrı niyet edilmesi şarttır. Bu niyetin geceden yapılması ve ne orucu olduğunun belirlenmesi de (tayin edilmesi) en güzeli olanıdır. Meselâ “Yarınki Ramazan orucunu tutmaya niyet ettim” demesi. Çünkü her bir günün orucu kendi başına bir ibadet olup, öteki günlerde tutulan veya tutulacak olan oruçla her hangi bir ilişkisi yoktur. Dolayısıyla bir günün orucu bozulduğu zaman sadece o günün orucu bozulmuş olur, öteki günlerin orucu bundan etkilenmez.

İslam’da genel görüşe göre bir gün, gün batımıyla başlar yine gün batımıyla biter. Dolayısıyla içinde bulunulan gün bitmeden yani o gün güneş batmadan ertesi günün orucuna niyet edilmez. Güneş battıktan sonra herhangi bir oruca niyet edilmesi halinde imsak vaktine kadar yeme, içme ve cinsel ilişkide bulunulması durumu, yapılan niyet ve oruca zarar vermez. Yani kişi niyet etse de imsak vaktine kadar yeme-içme vb. faaliyetlerine devam edebilir. Çünkü bu niyet ikinci fecirden itibaren başlayacak olan oruç ibadeti için yapılmıştır. Bu şekilde niyet eden kimse de herhangi bir sebeple, ikinci fecrin doğmasına kadar, bu niyetini geri alabilir.

Ramazanda, ramazan orucundan başka bir oruç tutulamayacağı için, hangi oruca niyet edilirse edilsin Ramazan orucu yerine geçer. Sahura kalkıp yeme ve içme de niyet yerine geçer. Dolayısıyla kişi oruca niyet gayesiyle gece sahura kalktığı halde diliyle niyet etmeyi unutsa dahi o kişi niyet etmiş sayılır. Bu ilk yazımı niyet konusu ile şimdilik bu kadarıyla sınırlandırarak Ramazan-ı Şerif ayının ilçemiz, ülkemiz ve tüm İslam Alemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”dedi.