Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık
Diyanet İşleri Başkanlığı
T.C. EDİRNE VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

2018 YILI UMRE PROGRAMI HAZIRLIK

21.09.2017

2018 YILI UMRE PROGRAMI HAZIRLIK

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

2018 YILI UMRE PROGRAMI

 

Başkanlığımızın asli görevlerinden olan umre hizmetlerinin, irşat açısından da önemli bir fırsat ve imkân sunduğu ve uzun yıllardan beri başarıyla yerine getirildiği malumlarıdır. Bu umre sezonunda;

 

1- Suudi Arabistan Umre Mevzuatına göre, umre mevsimi her yıl kameri aylardan 01 Muharrem'de (21 Eylül 2017) başlamaktadır. Ancak vize sisteminin açılması ve gerekli hazırlıkların tamamlanabilmesi için 2018 umre organizasyonu turlarının 2017 yılı Kasım ayı başında başlatılabileceği öngörülmektedir. Bu çerçevede hazırlanacak tüm turlarda; süre, ücret ve takvim açısından en uygun programların hazırlanmasına gayret edilecektir.

2- Önceki yıllarda olduğu gibi 2018 umre ücretlerinin de asgari düzeyde tutulmasına özen gösterilecektir.

3- 2018 umre mevsiminde, vatandaşlarımızın tercihleri de dikkate alınarak, aşağıda özellikleri belirtilen konaklama türlerinde umre organizasyonu düzenlenmesi planlanmaktadır.

UMRE DÖNEMLERİ

 

DÖNEMLER

AYLAR

1. Dönem

1 Kasım 2017 - 15 Ocak 2018

2. Dönem

15 Ocak - 10 Şubat 2018

3. Dönem

10 Şubat -15 Mart 2018

4. Dönem

15 Mart - 10 Mayıs 2018

5. Dönem

Ramazan Ayı

 

 

 

UMRE KONAKLAMA TÜRLERİ

 

S.NO

UMRE KATEGORİLERİ

KONAKLAMA

TÜRLERİ

SÜRESİ

VERİLECEK HİZMET

1

Otel

Otel

7 gün

Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği açık büfe, isteğe bağlı olarak 2 ve 3 kişilik odalarda konaklama yapılabilecektir.

11 gün

14 gün

2

Oda Tercihli

 

Yürüme Mesafeli

14 gün

Sabah kahvaltısı, öğle öğünü için kumanya paketi ve akşam yemeği tabldot usulü verilecektir. İsteğe bağlı olarak 2 ve 3 kişilik odalarda konaklama yapılabilecektir.

20 gün

Servisli

14 gün

24 gün

Üniversite Öğrencileri

7 gün

Sabah kahvaltısı, öğle öğünü için kumanya paketi ve akşam yemeği tabldot usulü verilecektir. 3 kişilik odalarda konaklama yapılabilecektir.

3

Ramazan Ayı Programı (Oda Tercihli)

Yürüme Mesafeli

20 gün

Sahur ve iftar yemeği verilecektir. İsteğe bağlı olarak 2 ve 3 kişilik odalarda konaklama yapılabilecektir.

Servisli

20 gün

30 gün

4

Kudüs Programı

Programla ilgili detaylar daha sonra gönderilecektir.

 

 

4- Oda tercihli yürüme ve servisli konaklama türlerinde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabldot usulü olacaktır. Ayrıca öğle için kumanya verilecektir. Otel konaklama türlerinde ise sabah kahvaltısı ve akşam yemeği açık büfe şeklinde verilecektir.

5- Yürüme mesafeli oda tercihli konaklama türüne ait otellerin, Mekke'de Harem'e uzaklığı en fazla 1000 metre mesafededir. Servisli oda tercihli konaklama türüne ait oteller/binalar ise yürüme mesafesi dışında olduğundan ulaşım servislerle sağlanacaktır.

6- Üniversite öğrencilerine yönelik umre turları düzenlenecektir.

7- Kudüs bağlantılı umre ve Kudüs turları düzenlenecektir.

8- Umreye yönelik irşat, eğitim, seminer, uğurlama, karşılama, görevli istihdamı ve sağlık gibi alanlarda gerekli hizmetler verilecektir.

9- 2018 umre organizasyonu tahsilatında Başkanlığımız kurumsal banka hesabı kullanılacağından, müftülükler ayrıca hesap açtırmayacaktır.

10- Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'nın alabileceği yeni tedbirler dikkate alınarak, 2018 Umre Organizasyonu Talimatı, umre fiyatları, umre broşür ve afişleri daha sonra gönderilecektir. Gerekli açıklamalar müftülüklere periyodik olarak ulaştırılacaktır.

11- Özel umre turları;

Başkanlığımız umre ibadetini, irşat ve din eğitimimin bir parçası olarak gördüğünden özellikle öğrenci ve meslek grupları için özel umre turları düzenlenecektir. Bu çerçevede;

 

  1. Özel umre turu talep eden kurum, kuruluş ve vatandaşların talepleri müftülüklerce Genel Müdürlüğümüze bildirilecek ve Genel Müdürlüğümüzce bu taleplerin karşılanmasına gayret gösterilecektir.
  2. İlahiyat Fakültesi, imam-hatip lisesi ve diğer okul öğrencileri için kendi okullarından birer öğretim görevli/üyesi/öğretmen eşliğinde özel umre turları düzenlenebilecek, bunun için Başkanlığımızca mümkün olan kolaylık sağlanacaktır.
  3. Meslek grupları, çeşitli firma/iş yerlerinin çalışanlarını ödüllendirmek amacıyla düzenlemek istedikleri özel umre turu talepleri ve buna benzer diğer taleplerin imkânlar ölçüsünde karşılanmasına gayret gösterilecektir.

Önemle duyurulur.

 

 

 

                                                                                                        

 

 

                                                                                                         EDİRNE İL MÜFTÜLÜĞÜ

0284 2251043-123